Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Tenis Federasyonu, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün iş birliğiyle gerçekleştirilen organizasyona 6 ülkeden 80 sporcu katıldı.

İpekyolu ilçesindeki 75. Yıl Tenis Kortları'nda 4 kategoride yapılan turnuva, final müsabakalarıyla sona erdi.

Tek erkeklerde Ziya Ayberk Aydın birinci ve Kerem Genç ikinci olurken, tek kadınlarda Adiya Omarbek birinci, Polina Isakova ikinciliği elde etti.

Çift erkeklerde ise Ziya Ayberk Aydın-Kerem Genç birinci, Ansar Niyetkaliyev-Zhantore Sanzharuly ikinci olmayı başardı.

Çift kadınlarda da Adiya Omarbek-Aleksandra Barmicheva birinci, Ana Chachkhunashvili-Polina Isakova ikinci oldu.

Spor Hizmetleri İl Müdürü Yalçın Özdemir, gelecek yıl turnuvayı tekrar düzenlemeyi hedeflediklerini belirtti. Özdemir, tenisin kentte sporun gelişmesine katkı sağladığını dile getirdi.

"Türkiye Tenis Federasyonunun faaliyet programında yer alan ve Van Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün iş birliğiyle düzenlenen uluslararası tenis turnuvasının sonuna geldik. Yurt dışından ve farklı şehirlerden gelen sporcularımızı misafir ettik ve Van'ın tarihi yerlerini gezdirdik. Çok yetenekli sporcularımızın müsabakalarını izledik. Seneye katılımın daha fazla olacağına inanıyorum. Turnuvada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Turnuvanın şampiyonlarından Ziya Ayberk Aydın, "İstanbul'dan katılıyorum. Şampiyon olduğum için çok mutluyum. Bu turnuva benim için çok değerliydi. Akdamar Adası ve Van Gölü'nü gezdik. Van'ı çok beğendim." dedi.

Turnuvaya Ukrayna'dan katılan Polina Isakova da buradaki atmosferin etkileyici olduğunu, Van'ı çok beğendiğini ifade etti. Konuşmaların ardından dereceye giren sporculara ödülleri verildi.